راهنما خرید لپ تاپ

راهنما خرید لپ تاپ

راهنما خرید لپ تاپ

در این راهنما خرید لپ تاپ، خیلی کوتاه و مختصر به تمامی سوالات شما برای انتخاب لپ تاپ مناسب پاسخ میدهیم. پس از تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ یکی از پر مصرف ترین تجهیزات الکترونیکی در دنیا است. دانش آموزان و دانشجویان، کارمندان و مدیران، خانه دارن و ….. برای انجام بسیاری از امور روزمره خود نیاز به لپ تاپ دارند. خرید یک لپ تاپ، همانند هر کالای دیگری نکات خود را دارد و مانند خرید یک ماشین جدید، باید بررسی ها و تست های مختلفی را انجام داد. زمانی که اطلاعات کافی برای انتخاب دستگاه مورد نیاز خود داشته باشید، میتوانید با کمترین هزینه بهینه ترین انتخاب را برای رفع تمامی نیازهای خود داشته باشید.هدف ما در این مقاله راهنمای خرید لپ تاپ همین امر میباشد.

پیش از خرید لپ تاپ

قیمت یک لپ تاپ وابسته به عوامل گوناگونی تعیین میشود؛ عواملی از جمله مدل پردازنده مرکزی (CPU)، مدل پردازنده گرافیکی (GPU) سایز لپ تاپ، سری لپ تاپ، صفحه نمایش، ظرفیت هارد و رم و برخی از امکانات و قابلیت های جانبی.
پیش از خرید، انتخاب مدل مناسب با سخت افزار مناسب اهمیت زیادی دارد و با توجه به تنوع گسترده مدل های موجود در بازار لپ تاپ، شاید منجر به سردرگمی کاربر شود. اما با توجه به مواردی که در اینجا گفته میشود، میتوانید با خیال آسوده، مدل خوبی را انتخاب کنید.

پیشنهاد میشود پیش از هر کاری لیست از کارهایی که قصد دارید با لپ تاپ خود انجام دهید تهیه کنید. سپس نرم افزارهایی که نیاز به استفاده از آنها را دارید لیست کنید. به مراجعه به سایت شرکت سازنده نرم افزار مشخصات حداقل و پیشنهادی مورد نیاز برای استفاده از نرم افزار را بررسی نمایید. در نهایت نرم افزاری که بیشترین استفاده را برای شما دارد و نیاز به کامپیوتر قوی‌تری دارد را مبنای انتخاب مدل لپ تاپ خود قرار دهید.

راهنما خرید لپ تاپ

پردازنده لپ تاپ

در بازار، لپ تاپ هایی با پردازنده های گوناگون از شرکت های Intel و AMD یافت میشوند که آخرین تاریخ تولید برخی از آنها، مربوط به 2 تا 3 سال پیش است. البته که به طور منطقی هرچه سال ساخت لپ تاپ قدیم تر باشد، قاعدتاً قیمت آن نیز کمتر میشود، اما حقیقتاً اینطور نیست! برای مثال، یک لپ تاپ با پردازنده Intel Core i7 نسل هشت، میتواند هم قیمت یک لپ تاپ با پردازنده Intel Core i5 نسل 9 یا 10 باشد و حتی در برخی از موارد گرانتر نیز باشد!
شاید در نگاه اول شما بگویید که پردازنده Core i7 از Core i5 قدرتمندتر است و از این رو این اختلاف قیمت منطقی است؛ اما خب این موضوع همیشه اینگونه نیست. چون معماری و تکنولوژی به کار رفته در ساخت پردازنده های در طول سال های گوناگون در حال پیشرفت بوده است، هرچه نسل پردازنده ها جدیدتر باشد، مشخصات و بازدهی آنها نیز بالاتر میرود. برای مثال در زیر مقایسه دو پردازنده Intel Core i7 8700 را با پردازنده Intel Core i5 10500 را در سایت CPU Bench Mark مشاهده کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ

همانطور که در این مقایسه مشخص است، پردازنده Core i5 نسل 10، از نظر تعداد هسته دارای مشخصات فنی یکسانی با پردازنده Core i7 نسل 8 است و امتیاز PassMark به دست آمده از آن، از پردازنده Core i7 بالاتر است.

با انجام این مقایسه و با توجه به پشتیبانی از پردازنده های جدیدتر از تکنولوژی های بهتری مانند پشتیبانی از اتصال هاردهای SSD M.2 NVMe با سرعت انتقال بالاتر و یا پشتیبانی از رم DDR4 با سرعت بیشتر، منطقی است که به جای خرید یک لپ تاپ Core i7 نسل 8 گران قیمت، به دنبال یک لپ تاپ با CPU جدیدتر باشیم که از نظر فنی دارای قدرت یکسان و یا بالاتر باشد و همچنین دارای قیمت کمتری نیز باشد. همچنین در نظر داشته باشید، با پیشرفت تکنولوژی، میزان مصرف برق CPU نیز کاهش پیدا کرده که برای لپ تاپ، امری قابل توجه و مهم است.

به طور خلاصه، به دنبال رده بندی و سری پردازنده نباشید و به جای آن، با استفاده از سایت های معتبر نتایج تست و قدرت آن را بررسی نمایید.

گرافیک لپ تاپ

همانطور که قبلاً نوشتیم، دو نوع کارت گرافیک بر اساس نوع استفاده وجود دارد. پردازنده های گرافیک گیمینگ و ورک استیشن که در لپ تاپ ها هم هر دو این سری وجود دارند. لپ تاپ های ورک استیشن که دارای پردازنده های گرافیک Fire Pro و Quadro هستند، و لپ تاپ های خانگی یا گیمینگ که به پردازنده های گرافیک مربوط به این سری مجهز شده اند.

راهنما خرید لپ تاپ

آنچه در مورد CPU گفته شد، در مورد GPU هم صادق است. تنها به سری پردازنده نگاه نکنید، بلکه در مورد قدرت و مشخصات فنی آن نیز تحقیق کنید، تا بابت یک مدل قدیمی، هزینه یک مدل جدید با بازدهی مشابه را نپردازید.

سری و طراحی لپ تاپ

هر شرکت سازنده لپ تاپ، دارای دسته بندی و سری های گوناگونی برای دستگاه خود است. بسته به اینکه دستگاه در چه رده ای قرار میگیرد، ویژگی‌های ظاهری، سخت افزار مورد استفاده در ساخت آن، درگاه های ورودی و خروجی و د رنهایتا قیمت آن نیز متفاوت خواهد بود.
برای مثال لپ تاپ های سری Z شرکت HP، که در رده لپ تاپ ورک استیشن قرار میگیرند. این سری از لپ تاپ های شرکت HP، علاوه بر مجهز بودن به سخت افزارهای ورک استیشن، دارای طراحی متفاوت و مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی از جمله دما و رطوبت هستند. این سری همیشه در مقایسه با لپ تاپ های سری Pavilion این شرکت دارای قیمت بالاتری بوده اند.

راهنما خرید لپ تاپ

مثال دیگر لپ تاپ های سری XPS شرکت Dell که در رده الترابوک های بیزنس کلس قرار میگیرند و حتی با داشتن کانفیگ متوسط (لپ تاپ های این سری در بازار ایران معمولاً از مدل های بدون GPU هستند( دارای قیمت نسبتاً بالایی میباشند. دلیل این امر استفاده از مواد با کیفیت و طراحی ظریف این سری از لپ تاپ های شرکت Dell میباشد.

راهنما خرید لپ تاپ

با توجه به این موضوع و مثال های گفته شده در بالا، باید در نظر داشته باشید که در هنگام جست و جو برای خرید لپ تاپ، متناسب با انتظارات و شرایط مصرفی خود، مدل مناسب را انتخاب  کنید و بابت چیزی که استفاده زیادی برای شما ندارد، هزینه اضافه نپردازید.

صفحه نمایش لپ تاپ

از آنجایی که لپ تاپ یک کامپیوتر همراه است، صفحه نمایش در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار میباشد. یک اصل کلی وجود دارد. در صورتی که قصد دارید لپ تاپ را به مانیتور یا تلویزیون متصل نمایید و خیلی از مانیتور اصلی آن استفاده نمیکنید، خیلی خود را درگیر مشخصات صفحه نمایش نکنید. اما در صورتی که عمده استفاده شما از نمایشگر اصلی لپ تاپ است، به خواندن این بخش ادامه دهید.

گذشته از سایز مانیتور که هرچه بزرگتر باشد، قیمت لپ تاپ هم افزایش پیدا میکند (البته این موضوع همیشه صادق نیست)، رزولوشن (دقت تصویر) و نوع پنل مانیتور هم بر قیمت و ارزش دستگاه موثر است. همچنین قابلیت لمسی و غیر لمسی بودن صفحه نمایش لپ تاپ نیز از عوامل موثر بر قیمت لپ تاپ خواهد بود.

راهنما خرید لپ تاپ

اگر لپ تاپ را برای مصارفی مانند طراحی گرافیک، ادیت عکس و مصارف مشابه و مرتبط با رنگ و تصویر میخرید، باید به دنبال لپ تاپی باشید که دارای صفحه نمایش IPS و رزولوشن آن حداقل FullHD میباشد؛ همچنین در صورت امکان با بررسی سایت سازنده، در مورد فضای رنگ مورد پشتیبانی صفحه نمایش تحقیق کنید. در صورتی که مدل مورد نظر شما دارای چند نوع متفاوت صفحه نمایش است، با استفاده از پارت نامبر نوشته شده بر روی جعبه دستگاه ، میتوانید مشخصات دقیق آن را با جستجو در گوگل یا سایت سازنده بررسی نمایید.

در صورتی که هدف شما از خرید لپ تاپ برای بازی های کامپیوتری است، باید علاوه بر فضای رنگ مورد پشتیبانی، به نرخ باز سازی تصویر (Refresh Rate) و زمان پاسخ (Response Time) هم توجه کنید.

رم و هارد لپ تاپ

با توجه به اینکه هارد و رم لپ تاپ، به سادگی قابل تعویض و ارتقاء هستند، در نظر گرفتن مشخصات مربوط به این دو قطعه در درجه دوم قرار داده میشود.

در رابطه با انتخاب رم، علاوه بر ظرفیت رم، توجه به تعداد آنها، اینکه رم موجود بر روی دستگاه از نوع آنبورد (لحیم شده بر روی مادربورد) یا اکسترنال است و در نهایت فرکانس آن باید توجه کرد. تمامی این جزئیات بر روی جعبه دستگاه، یا سایت سازنده موجود میباشد.

در رابطه با هارد، الویت خود را بر این اساس قرار دهید که دستگاه مجهز به هارد SSD باشد و در صورت نبود هارد HDD، میتوانید در حین خرید یا پس از خرید و هر زمان که نیاز بود، با مراجعه به شرکت گارانتی کننده یا فروشنده دستگاه، هارد HDD یا SSD با ظرفیت بالاتر را به لپ تاپ خود اضافه کنید.

قابلیت ارتقاء پذیری لپ تاپ

عمده لپ تاپ ها قابلیت ارتقاء هارد و رم را دارند. اما همه مدل های شامل این موضوع نمیشوند. برای مثال برخی از لپ تاپ ها، تنها دارای یک شیار اتصال رم هستند و این موضوع در بحث ارتقاء رم ممکن است برای شما محدودیت هایی را به وجود آورد. یکی از ارتقاء های رایج در بین خریداران لپ تاپ، اضافه کردن هارد SSD و افزایش حجم رم میباشد. در لپ تاپ های جدیدتر، بررسی قابلیت پشتیبانی از هاردهای SSD M.2 و سری مورد پشتیبانی آن مهم است. برخی از لپ تاپ از هارهای SSD mSata یا SSD M.2 NGFF پشتیبانی میکنند و برخی دیگر از هاردهای پر سرعت SSD M.2 NVMe پشتیبانی میکنند که بر پایه درگاه PCIe طراحی و ساخته شده اند و دارای سرعت انتقال بالاتری هستند. از این رو توجه به این امر از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

راهنما خرید لپ تاپ

همچنین تعداد شیارهای رم تعبیه شده بر روی دستگاه نیز میتواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. بسیاری از مدل های جدید لپ تاپ دارای یک یا دو شیار رم هستند. در مدل هایی که دارای یک شیار هستند، به طور معمول 4 تا 8 گیگ رم به صورت آنبورد (مستقیم بر روی مادربورد لپ تاپ لحیم شده است) است و یک شیار برای اضافه کردن رم جدید خالی میباشد.

سخن پایانی

در مورد خرید لپ تاپ، نکات ریز و درشت فراوانی وجود دارد که در این مقاله راهنما خرید لپ تاپ سعی کردیم تا اصلی ترین و مهم ترین نکاتی را که برای خرید یک لپ تاپ متناسب با نیاز خود، باید بدانید را عنوان کنیم. همچنین میتوانید با تماس با فروشگاه، از تجربه ما بهره مند شوید.