اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن!

اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن!

اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن!

Igor’sLAB که یکی از آزمایشگاه ها و وب سایت های معتبر آلمانی در زمینه تست و بررسی قطعات کامپیوتر میباشد، به تازگی اعلام کرده که با استفاده نسخه 4.6.3. Beta 3 نرم افزار MSI Afterburner قادر به اورکلاک کارت گرافیک Quadro سری RTX شرکت Nvidia که از معماری Amper بهره میبرند شده است.

پیش از ادامه این مطلب، لازم به ذکر است که شرکت Nvidia، به دلایل فراوانی مایل به وجود قابلیت اورکلاک بر روی کارت های گرافیک خود نبوده و نیست. برخی از این دلایل شامل، کاهش میزان پایداری در عملکرد کارت، افزایش دمای کارت و ایجاد اختلال در عملکرد رم های ECC کارت گرافیک ورک استیشن میباشد. اگرچه در کارت های گرافیک ورک استیشن شرکت Nvidia و AMD، قابلیت هایی برای افزایش بازدهی کارت وجود دارد، اما این اولین بار است که این سطح از دسترسی برای تغییر پارامترهای موثر در عملکرد کارت وجود دارد.

طریقه اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن

Igor Wallossek شخصی بود که متوجه شد در نسخه جدید بتای نرم افزار Afterburner شرکت MSI، قابلیت اورکلاک در کارت های گرافیک ورک استیشن سری Amper شرکت Nvidia را فعال شده است. نسخه 4.6.3. Beta 3 قابلیت تغییر فرکانس هسته اصلی، فرکانس رم، ولتاژ و نمودار منحنی عملکرد فن را فعال نموده است.

اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن!

این قابلیت تنها بر روی کارت های گرافیک ورک استیشن با معماری Amper قابل استفاده است. این نسخه از نرم افزار Afterburner به روزرسانی های متعددی را برای APIهای کارت های گرافیک با معماری Amper دریافت نموده است و از این رو، این احتمال وجود دارد که در خلال اعمال یکی از این به روزرسانی ها، این قابلیت به صورت تصادفی در این نسخه فعال شده باشد.

نتیجه اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن

در تست های انجام شده، کارت گرافیک ورک استیشن Quadro RTX A5000، که بر پایه پردازنده گرافیک GA102 با 8192 هسته Cuda و مجهز به 24 گیگابایت رم اختصاصی GDDR6 ECC است، دارای فرکانس پایه 1440مگاهرتز میباشد. Igor موفق شد تا فرکانس کارکرد این کارت را به میزان 10 درصد افزایش دهد و آن را به 1590مگاهرتز برساند. این افزایش کلاک پردازنه، تنها باعث افزایش 5 درصد بازدهی این کارت گرافیک ورک استیشن شد.

اورکلاک کارت گرافیک Quadro ورک استیشن!

در پایان لازم میدانم اشاره کنیم که با توجه به قیمت بالای کارت های گرافیک ورک استیشن و ابطال گارانتی آنها در صورت آسیب ناشی از اورکلاک، این کار خیلی منطقی نمیباشد. از سوی دیگر، سیستم تهویه مکشی یک طرفه نصب شده بر روی کارت های گرافیک ورک استیشن، به هیچ عنوان برای حرارت ناشی از اورکلالک مناسب نیست و از این جهت، مضرات آن از منافعش بیشتر میباشد.