تعریف و تفاوت لپ تاپ استوک، اپن باکس و ریفر

خرید و تفاوت لپ تاپ استوک، لپ تاپ اپن باکس و لپ تاپ ریفربیشد

تعریف و تفاوت لپ تاپ استوک، اپن باکس و ریفر

لپ تاپ استوک چیست؟ لپ تاپ ریفر چیست؟ لپ تاپ اپن باکس چیست؟ آیا دستگاه ریفر همان استوک است؟ آیا دستگاه اپن باکس همان دستگاه ریفر است؟ و بسیاری از سوالات مشابه که بسیاری از مشتریان عزیز از ما میپرسند!

لوازم الکترونیکی آکبند، همیشه بازار خرید خود را داشته است. اما بسیاری از ما همیشه به دنبال خرید کالا با قیمت های کمتر هستیم. یکی از راه های خرید یک کالا با قیمت کمتر از قیمت اولیه زمان عرضه، صبر کردن برای کم شدن قیمت آن توسط شرکت تولید کننده است. یکی دیگر از راه های خرید یک کالا با قیمت کمتر، صبر کردن برای مناسبت هایی مانند سال جدید است همیشه با کاهش قیمت کالاهای پر طرفدار میشود. یکی دیگر از راه های خرید یک کالا با قیمت کمتر از زمان عرضه، خرید کالا به صورت استوک (استفاده شده یا دست دو)، اپن باکس یا ریفر میباشد.

به دلیل شرایط اقتصادی که همه ما در کشور عزیزمان با آن دست به گریبان هستیم، در سال های گذشته خرید کالاهای استوک و اوپن باکس، به خصوص در بخش کامپیوتر و لپ تاپ رو به افزایش بوده و هست. اما در این میان تعاریف متعدد و گوناگونی برای هر یک از این کالاها ارائه میگردد که در برخی موارد صحیح و در بسیاری از موارد اشتباه میباشد. از این رو در این مقاله کوتاه سعی داریم تا نه تنها در مورد تعریف صحیح لپ تاپ استوک (لپ تاپ دست دو)، اوپن باکس و ریفر صحبت کنیم، بلکه این تعریف را به تمامی کالاهای دیجیتال -چه در حوزه  کامپیوتر و لپ تاپ و چه حوزه های دیگر- نیز تعمیم دهیم.

لپ تاپ استوک

در معنای لغوی، ترجمه استوک (Stock) از زبان انگلیسی به زبان فارسی معدل با موجودی یا کالای موجود در انبار میباشد. در بازار ایران، کالای استوک اصطلاحاً به کالای دست دوم و غیر نو گفته میشود. معادل صحیح کالای دست دوم در زبان انگلیسی Second Hand یا Used میباشد.

خرید و تفاوت لپ تاپ استوک، لپ تاپ اپن باکس و لپ تاپ ریفربیشد

به طور خلاصه هر کالایی که برای مدتی مورد استفاده کاربر قرار گرفته شده باشد و وضعیت ظاهری آن با حالت آکبند خارج شده از کارخانه متفاوت -کم یا زیاد- باشد، در دسته کالاهای استوک یا کالای دست دو قرار میگیرد. لپ تاپ دست دو از نظر فنی کاملاً سالم و بی نقص است، جعبه ندارند و معمولاً ظاهر آن ها دارای شرایطی است که گویای دست دوم بودن آنها میباشد.

لپ تاپ های استوک که در بازار ایران موجود هستند، معمولاً کالاهای استفاده شده کاربران خانگی یا کارمندان شرکت های بزرگ و کوچک هستند که طبق برنامه ریزی سالانه خود کلیه سیستم های کامپیوتری خود را به روز میکنند و سیستم های قدیمی خود را به شرکت های فعال در حوزه خرید و فروش کالاهای استوک میفروشند و این شرکت ها پس از بررسی و دسته بندی فنی و ظاهری کالاها، آنها را به بازرگانان و خریداران و فروشندگان خرده پا میفروشند. این معقوله تنها مربوط به لپ تاپ نمیشود و در مورد کالاهای الکترونیکی دیگری مانند کیس های اسمبل شده، سرور، گوش های هوشمند، لوازم اداری و حتی برخی از لوازم خانگی نیز صادق است.
عمده لپ تاپ ها و کیس های اسمبل شده استوک که در بازار ایران موجود هستند، کالاهای مصرفی کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند که از طریق کشورهایی مانند، امارات و چین به بازار ایران وارد میشوند.

لپ تاپ اپن باکس

همانطور که از نام آن مشخص است، لپ تاپ اپن باکس (Open Box) به لپ تاپی گفته میشود که همراه با جعبه است اما بنا به دلایلی جعبه آنها باز شده و یا همراه با بسته بندی اصلی خود نمیباشد. لپ تاپ های اپن باکس معمولاً دستگاه هایی هستند که جعبه آنها در حین باربری مخدوش شده است و یا برای مدتی در ویترین یا شو روم (Show Room) برندها قرار گرفته بوده اند. همچنین در برخی از موارد لپ تاپ های اوپن باکس دستگاه های مرجوعی هستند که در زمان مهلت گارانتی بازگشت کالا -معمولاً 3 تا 7 روز- که توسط فروشگاه هایی مانند Amazon به خریدار ارائه میگردد، توسط مشتری به انبار فروشگاه مرجوع میشوند. ویژگی های بارز کالاهای اپن باکس، دارا بودن جعبه و شرایط ظاهری و فنی آنهاست که بسیار مشابه با دستگاه نو میباشد.

خرید و تفاوت لپ تاپ استوک، لپ تاپ اپن باکس و لپ تاپ ریفربیشد

لپ تاپ ریفر

لپ تاپ ریفر یا ریفربیش (Refurbish) به لپ تاپ هایی گفته میشود که به دلیل نقص فنی یا ظاهری جزئی، به کارخانه بازگردانده میشوند و پس از رفع ایراد اصلی و جایگزینی قطعات معیوب با قطعات اصلی و مورد تایید کارخانه، رفع ایرادات ظاهری احتمالی که در اثر مصرف به وجود آمده اند و بسته بندی، مجدداً وارد بازار مصرفی میشوند. دستگاه های ریفر  دارای بارکد مشخص یا عنوان ریفر بر روی بسته بندی خود میباشند و از این رو به راحتی قابل تشخیص هستند. لپ تاپ های ریفر، معمولاً از نظر ظاهری تفاوتی با کاهالای نو ندارند و در برخی از موارد به جای کالای آکبند فروخته میشوند.

جمع بندی نهایی

این تعاریف نه تنها برای لپ تاپ، بلکه برای تمامی کالاهای الکترونیکی قابل استفاده و قابل تعمیم است.
در بین این سه حالت، لپ تاپ ها و بطور کلی کالاهای الکترونیکی ریفر، سالم ترین و بی نقص ترین کالاها از نظر فنی و ظاهری میباشند. این کالاها توسط شرکت سازنده یا مجموعه های مورد تایید شرکت سازنده مانند روز اول میشوند و با قیمت بسیار کمتر از قیمت اصلی کالا در بازار فروخته میشوند.

خرید و تفاوت لپ تاپ استوک، لپ تاپ اپن باکس و لپ تاپ ریفربیشد
پس از کالاهای ریفر، کالاهای اپن باکس دارای بالاترین درجه سلامت و تمیزی هستند. میزان استفاده از این کالاها بسیار کم بوده و معمولاً در محل نمایندگی شرکت های سازنده باز و نمایش داده شده اند یا بسته بندی آنها در حین جابجایی و باربری، دچار آسیب شده است.
در پایان، ارزانترین گزینه لپ تاپ دست دوم هستند که از نظر ظاهری و بسته بندی شباهتی به کالای نو ندارند اما از نظر فنی کاملاً سالم و قابل استفاده هستند.

در مجموعه کامپیوتر کوکی، تمامی کالاها بطور صادقانه بر اساس وضعیت آکبند، استوک، اپن باکس و ریفر دسته بندی میشوند و مشتریان محترم میتوانند با خیال آسوده کالا مورد نظر خود را با اطلاع دقیق از وضعیت ظاهری و فنی خریداری نمایند. همچنین تمامی کالاها دارای مهلت تست و مرجوعی 10 روزه میباشند که در صورت رعایت قواعد اعلام شده، بی هیچ چون و چرایی قابل اجرا خواهد بود.

One thought on “تعریف و تفاوت لپ تاپ استوک، اپن باکس و ریفر

  1. اشتراک ها: راهنمای خرید و تست لپ تاپ استوک بخش اول - فروشگاه کامپیوتر کوکی::KookiSys

ارسال دیدگاه بسته شده است.